1.4 C
New York
Tuesday, January 30, 2024

Brigette’s $104 Grocery Purchasing Journey and Weekly Menu Plan for six

Share To Your Friends

[ad_1]

My older sister, Brigette, shares her buying journeys and menu plans each week! You possibly can go HERE to see all of her weekly menu plans and you may go HERE to learn all about her household!

Nicely, I’ve formally reached a brand new milestone in parenting: my 15-yr previous did ALL of the grocery looking for our household this week, together with driving herself to the shop and again (she received her license a few weeks in the past!). She stopped at Aldi AND Walmart and took one among her youthful brothers alongside to assist out. It was AMAZING!!

Aldi

1 pkg Hen Drumsticks – $7.30

1 pkg boneless Hen Breasts ($1.99/lb) – $9.41

1 carton Metal Lower Oats – $3.09

1 giant canister Previous Common Oats – $2.39

4 pkgs frozen Broccoli Florets – $3.80

1 bag Pecan Halves – $5.89

1 bag Corn Chips – $1.47

1 bag Chocolate Chips – $1.45

1 bag Marshmallows – $0.99

1 bag Gluten-Free Granola – $3.05

1 gallon Complete Milk – $2.48

1/2 gallon Natural Almond Milk – lowered to $0.99

1 carton Complete Milk Inexperienced Yogurt – $3.39

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.58

1 bag Inexperienced Grapes ($0.95/lb) – $2.74

1 bag Natural Kale – $3.19

1 bunch Bananas ($0.34/lb) – $0.14 (this was clearly weighed incorrectly by the cashier, however I didn’t catch it till simply now)

1 3-lb bag Yellow Onions – $2.29

1 bag Child Carrots – $0.95

1 2-lb bag Carrots – $1.59

1 Seedless Cucumber – $1.19

4 cans Inexperienced Beans – $2.32

1 bag Cilantro – $0.75

1 bag Parsley – $0.88

1 3-ct bag Multi-Coloured Peppers – $2.99

1 bag Mini Cucumbers – $2.29

1 field Butter Quarters – $2.26

1 8-oz pkg Deli Sliced Cheese – $1.69

1 16-oz Shredded Cheddar Cheese – $2.49

1 can Parmesan Cheese – $2.29

1 pkg Deli Meat – $3.79

1 pkg Taco Seasoning – $0.38

1 loaf Sandwich Bread – $0.49

2 baggage Tortellini – $5.63

Complete: $86.74

Walmart

(for a couple of issues Aldi was out of)

2 containers Macaroni and Cheese – $0.86

1 can Cocoa Powder – $3.44

1 bag Peas – $0.84

1 32-oz bag Mozzarella Cheese – $6.48

1 jar Pumpkin Pie Spice – $1.94

1 pkg Oscar Meyer Sizzling Canine – $2.48

1 pkg Nice Worth Sizzling Canine – $1.48

Complete: $17.52

Grocery Complete for the Week: $104.26

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Zucchini Bread (now we have gotten SO MUCH zucchini from our vegetation this 12 months!), Cereal, Oatmeal, Smoothies, Yogurt, Fruit

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Cucumbers, Chips, Grapes x 2

Baked Potatoes with Cheese and Broccoli, Apples, Carrots

Leftovers x 4

Dinners

Biscuit Wrapped Sizzling Canine (my 8-yr previous selected this dinner, and might be serving to to make it), Watermelon, Inexperienced Beans

Creamy Parmesan One Pot Hen and Rice, Inexperienced Beans, Carrots

Roast within the Crockpot, Broccoli, Mashed Potatoes, Biscuits

Tortellini Alfredo (my 11-yr previous selected this dinner and might be making it by himself), Broccoli, French Bread

Grilled Hen Legs, Grilled Zucchini/Onions/Peppers, Creamy Milk Rice

Spaghetti, Inexperienced Beans, Breadsticks

Date Evening Out (youngsters eat Macaroni and Cheese at residence)

[ad_2]


Share To Your Friends

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest Articles